Prof. Mgr. Vladislav Suvák, PhD. (1964, Košice) je slovenský filozof. Jeho vzhľad túto misiu podčiarkuje – dlhšie rovné vlasy, malá briadka, skúmavé okuliare, premýšľavá nenápadnosť. 

Navštevoval gymnázium v Košiciach (1983), študoval na Filozofickej fakulte v Prešove (1989) a  Prahe (1992), dizertačnú prácu obhájil na FF UK v Bratislave u povestného prof. Marcelliho (2000, odbor dejiny filozofie). Absolvoval študijné pobyty na Karlovej univerzite, na Bostonskej univerzite, na Magdalen College (University of Oxford) a na IWM (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) vo Viedni. V súčasnosti pôsobí na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity ako profesor. Venuje sa dejinám antického myslenia, sústreďuje sa na sokratovskú tradíciu, ale venuje sa aj moderným interpretáciám starovekého myslenia (Nietzsche, Heidegger, Patočka, Foucault) a dejinám etických koncepcií. Má za sebou množstvo publikácií a výskumných projektov.

Kniha Ars vivendi alebo Umenie žiť medzi Sokratom a Foucaultom (2020) sa zaoberá vybranými postavami antického, renesančného a moderného myslenia, ktoré spájajú filozofiu s umením (lat. ars) a životom (lat. vita) či žitím (lat. vivo). Výsledné spojenie „umenie žiť“ (lat. ars vivendi) alebo “umenie života” (gr. techné tú biú) nie je marketingový titul – vyjadruje jednu z najdôležitejších činností, ktorým venovali starí filozofovia trvalú pozornosť. Moderné prehľady dejín západného myslenia nás vedú k porovnávaniu názorov významných filozofov od antiky po súčasnosť v rôznych oblastiach: metafyzike, teórii poznania, logike, etike a tak ďalej. No takmer úplne sa z nich vytratila otázka, aký spôsob života si pre seba volia jednotliví filozofovia, alebo otázka, či žijú v súlade so svojím učením. Táto kniha sa pokúša ukázať, že antická filozofia bola neoddeliteľne spätá s voľbou života. Jednotlivé kapitoly nechcú urobiť zo Sokrata, Epikura alebo Montaigna vzory filozofickej praxe. Asi nikto by si nezvolil život ako Diogenes alebo Nietzsche – ich životy neboli ani ľahké, ani pokojné. Ak sa máme niečo naučiť od starých filozofov, tak by to mohla byť skúsenosť života ako najdôležitejšej veci, ktorej by sme mali venovať sústredenú pozornosť.

Lákavý a vznešený návod, však? Ak holdujete filozofii, nech sa páči začítať sa a zušľachtiť.

Kategórie: Autori

0