Nádherná neprehliadnuteľná černoška, vždy s originálnym účesom a oblečená v žiarivých výrazných farbách dizajnových modelov. Len si ju vyhľadajte! A potom sa dozviete, že toto originálne stvorenie je Chimamanda Ngozi Adichie (15. september 1977, Enugu, Nigéria), nigérijská spisovateľka a publicistka.
Vyrástla v univerzitnom meste Nsukka. Rok a pol študovala na vysokej škole medicínu a farmakológiu. Ako devätnásťročná opustila Nigériu a odišla študovať do USA. V roku 2002 sa dostala na shortlist prestížnej Caineovej ceny za africkú literatúru, kam sa prebojovala so svojou poviedkou Ty v Amerike. Knižne debutovala v roku 2003 románom Fialový ibištek. Za román Polovica žltého slnka získala roku 2007 prestížnu cenu Women’s Prize, ktorá sa od roku 1996 každoročne udeľuje ženskej autorke za najlepší anglicky napísaný román. V roku 2009 vydala zbierku poviedok To, čo máš okolo krku (Absynt 2023). Vo svojom ďalšom románe Amerikánka (Absynt 2018) na pozadí ľúbostného príbehu analyzuje témy rasizmu v Amerike i hľadania vlastnej identity.
Chimamanda Ngozi Adichie sa venuje aj aktivizmu v oblasti rodovej rovnosti. Veľmi populárnymi sa stali jej vystúpenia na TED. Jedno z nich vyšlo aj knižne pod názvom Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (Absynt 2017). V roku 2020 sa organizátori Women’s Prize rozhodli udeliť aj cenu „Winner of Winners“ za celé štvrťstoročie histórie tejto ceny a spomedzi všetkých dvadsiatich piatich víťaziek ju udelili práve Adichie. V roku 2021 vydala osobnú esej Pár poznámok o smútku (Absynt 2022), v ktorej sa dotýka pandémie Covid-19, no predovšetkým sa týmto osobným textom snaží vyrovnať so smrťou svojho milovaného otca.
Chimamanda Ngozi Adichie odhodlane pomáha mladým nádejným literárnym talentom a v Nigérii založila Spisovateľskú dielňu, kde sa hlásia ľudia z celého sveta.

mojE-knihy majú od autorky viaceré diela, vyberáme To, čo máš okolo krku (2023):
Ako majstrovsky Adichie dokáže premiešať osudy obyčajných ľudí s takými dôležitými témami akými sú politika, sociálny status či vojna. Nič neprikrášľuje a zároveň nepreháňa, nesnaží sa v čitateľovi silou-mocou vyvolať emócie, ona akoby len prechádzala okolo, z diaľky pozorovala svoje postavy a práve v momente, keď sú ich životy na tom najnižšom možnom stupni, vtrhne k nim ako hurikán a dám im možnosť prerozprávať svoje ťaživé príbehy.
V dvanástich poviedkach sa odohrávajú osudy obyčajných ľudí so všetkými ich radosťami i starosťami. Či už ide o vzťahy v rodinách, medzi partnermi, rodičmi a deťmi, stále ide najmä o vnútorné prežívanie človeka. Rasizmus, nevera, sexuálne obťažovanie, náboženské i spoločenské rozdiely môžu viesť k zvieravému pocitu na krku. Väčšina príbehov je melancholických, smutných, ťaživých, plných beznádeje a hľadania vlastného ja, na druhej strane nádeje a nevzdávania sa a rozsvecujú svetlo počas pochmúrnych dní. Pri niektorých poviedkach si želáte, aby pokračovali ďalej…
Zaujímavý mix americkej a modernej africkej kultúry: o živote afrických imigrantov v Amerike.
Na písaní krátkych príbehov je najťažšie, že musíte čitateľa okamžite zaujať, čo sa autorke podarilo. Opäť dokazuje, akou je neuveriteľnou rozprávačkou, keď hravo prechádza z tragédie do humoru. Každá z poviedok má inú formu a objavila sa dokonca aj du-forma (v 2.osobe).

Nie je to kniha pre každého, ale svojou silou hlasu zaujme aj tých, ktorí by po nej možno inak nesiahli.
Vyskúšate?

Kategórie: Autori

0