Kráľovsky znejúce meno s poradovým “kráľovským číslom” – William Henry Gates III (28. október 1955, Seattle, Washington, USA) je verejnosti známe ako Bill Gates. Na to, aký pestrý je jeho život (ťahajúci na 70-tku) a aktivity, vyzerá pomerne distingvovane a “slušácky”: oblekový štýl, jeden rám okuliarov a nemeniaci sa účes.

Poďme teda trošku nahliadnuť na jeho životnú cestu…

Bill Gates je svetoznámy americký podnikateľ. A už sa to sype s cudzími a odbornými názvami: spolupodieľal sa na napísaní interpretra Altair BASICu pre architektúru Altair 8800 (prvý komerčne úspešný osobný počítač), bol spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft Corporation a dnes je predsedom jej predstavenstva a hlavným softwarovým “architektom“.

Podľa časopisu Forbes je Gates najbohatším človekom sveta (1996, 1998 – 2006 a druhé miesto v roku 1997) a jeho majetok je odhadovaný na sumu okolo 120 miliárd dolárov.

A čo jeho minulosť? Matka bola učiteľka, otec právnik, mal dve sestry. S počítačom a programovaním sa stretol už na strednej škole, exkluzívnej Lakeside School. Vytvoril napríklad systém na tvorbu rozvrhov, za pekných cez 4000 dolárov. V roku 1973 nastúpil na Harvard, kde spolu s kamarátom Allenom vytvoril originálny interpreter programovacieho jazyka Altair BASIC pre počítač Altair 8800. Tento programovací jazyk bol založený na jednoduchom jazyku BASIC. V roku 1975 založil s Allenom spoločnosť Micro-Soft (z ktorej neskôr vznikol Microsoft Corporation), aby mohli svoju verziu jazyka BASIC, nazvanú Microsoft BASIC, predávať aj iným firmám. Harvard sa v treľom roku rozhodol opustiť a začal podnikať. Prelomový úspech nastal na konci 70. rokov, v období, keď sa spoločnosť IBM chystala na vstup na trh osobných počítačov sa svojim IBM PC (uvedeným v roku 1981). Vtedy sa Gatesovi podarilo firme IBM predať licenciu na operačný systém, ktorý kúpil od miestneho výrobcu počítačov. Operačný systém MS-DOS sa neskôr stal de facto štandardom v oblasti osobných počítačov a partnerstvo s IBM, skončené až nezhodami pri vývoji operačného systému OS/2, vynieslo Microsoftu vedúce postavenie na trhu počítačového softvéru.

V súčasnosti býva s rodinou v obrovskom “dome 21. storočia” pri Washingtonskom jazere, ktorý má množstvo elektronických systémov.

Po roku 2000 sa postupne vzdal svojich pozícií vo firme a od 2008 sa začal venovať len svoje Nadácii, ktorá rozdeľuje peniaze na univerzitné štipendiá pre zástupcov menšín, prevenciu AIDS a boj s chorobami, ktoré ohrozujú hlavne krajiny tretieho sveta a na ďalšie charitatívne účely.

Zo zaujímavostí spomeňme vyhlásenie za Osobnosť roka 2005 časopisom Times či kúpu Leicesterského kódexu v roku 1994, ktorý je zbierkou prác Leonarda da Vinciho. V súčasnosti je tento kódex zapožičaný v Seattleskom múzeu umenia.

Ako predísť ďalšej pandémii (2023):

Koronavírus je na ústupe. Bill Gates je však presvedčený, že prichádza ďalšia pandémia. Práve preto by sme sa na ňu mali v dostatočnom predstihu pripraviť. Gates vystúpil vo februári 2021 na nemeckej výročnej bezpečnostnej konferencii v Mníchove a povedal novinárom, že riziko závažných ochorení a stavov spôsobených covidom-19 sa „dramaticky znížilo“, no budúca pandémia je už na obzore.

„Nabudúce to bude iný patogén,“ povedal. Prostredníctvom nadácie Bill & Melinda Gates Foundation spolupracoval s britským Wellcome Trust a daroval 300 miliónov dolárov Koalícii pre inovácie v pripravenosti na epidémiu. Cieľom bolo dodať vakcíny do krajín s nízkymi a strednými príjmami, ale hovorí, že bolo príliš neskoro na to, aby sa dosiahol cieľ Svetovej zdravotníckej organizácie zaočkovať 70 percent svetovej populácie do polovice roku 2022. ​Gates je však presvedčený, že v budúcnosti sa musíme oveľa rýchlejšie pripraviť na pandémie a zaviesť nové vakcíny za šesť mesiacov namiesto stanovovania cieľov na dvojročné obdobie. Choroby prichádzajú a odchádzajú, ako napríklad pandémia chrípky v roku 1918, a postupom času si vytvárajú a prispôsobujú svoje varianty. „V knihe uvádzam konkrétne kroky, ktoré môžeme podniknúť, aby sme nielen zastavili budúce pandémie, ale zároveň poskytli lepšiu zdravotnú starostlivosť pre každého na celom svete.“ Zdá sa, že súčasná americká administratíva nemá v úmysle predchádzať ďalšej pandémii. Okrem toho ani nemôže prinútiť každého, aby si dal pichnúť vakcíny, ktoré sú v súčasnosti dostupné. Gatesove zásahy a iniciatíva sú však rozhodne lepšie ako nič.

Zaujímavé čítanie, čo poviete?

Kategórie: Autori

0